Podajesz dziecku antybiotyki? Powinnaś to wiedzieć!
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Gdy dziecko przyjmuje antybiotyk @ pixabay.com
Antybiotyki to silna broń, którą powinniśmy stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie są one cudownym lekiem, który leczy wszystko. Powodują one masę ubocznych skutków, a ich częste stosowanie prowadzi do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa.
Lekarz przepisując dziecku antybiotyk, powinien brać pod uwagę rodzaj infekcji, objawy i stosowane wcześniej lekarstwa. Także ważne jest, jak dziecko reagowało na brane wcześniej leki. Gdy kuracja antybiotykami okaże się niezbędna, powinnaś zastosować się do wszystkich wskazówek lekarza i starannie przeprowadzić leczenie.
O czym powinnaś wiedzieć dając dziecku antybiotyk?
- Nie podawaj dziecku antybiotyków, bez ustaleń z lekarzem.
- Czytaj dokładnie ulotki. Z nich dowiesz się, jak masz podawać lekarstwo i jakie objawy, po ich zażyciu, wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem.
- Nie sugeruj się długą listą skutków ubocznych. Takie rzeczy, jak uszkodzenia wątroby, czy wstrząsy zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej spotykane uboczne objawy to nudności, wymioty, zakażenia grzybicze, biegunka lub wysypka.
- Notuj daty wszystkich chorób malca i nazwy podawanych leków. Pomoże to lekarzowi dobrać najlepszy antybiotyk dla dziecka.
- Przyrządzaj zawiesiny zgodnie z instrukcją. Dolewaj taką ilość wody jaka jest zalecana. Zbyt mała jej ilość spowoduje, że lek będzie za silny, natomiast za dużo wody osłabi działanie antybiotyku. Przed użyciem energicznie wstrząśnij butelką, gdyż przy lekach w zawiesinie proszek osadza się na dnie.
- Nie dodawaj zawiesiny do mleka lub do soku. Mleko zawiera wapń, który zaburza wchłanianie leku. Najlepiej popijać antybiotyk zwykłą wodą, która jest neutralna i nie podrażnia śluzówki żołądka.
- Przechowuj prawidłowo lek. Pamiętaj, że niektóre z nich powinnaś przechowywać w lodówce, a inne temperaturze pokojowej. Lek źle przechowywany może zmienić właściwości i zamiast pomagać w chorobie zacząć jej szkodzić.
- Musisz przestrzegać dawek oraz pór podawania lekarstwa. Jeśli przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami są zbyt duże, jego stężenie spada. Dawki leku są także bardzo istotne, gdyż ważne jest jego stężenie w organizmie.
- Nie możesz przerwać kuracji. Nie sugeruj się dobrym stanem zdrowia dziecka. Powinno ono wziąć do końca wszystkie dawki leku. Kuracja przerwana przed końcem grozi nawrotem choroby i często w groźniejszej postaci, bo bakterie zdążą się uodpornić na antybiotyk.
- Gdy przeoczyłaś jedną dawkę leku, podaj ją jak tylko się zorientujesz. Gdy nie podałaś lekarstwa dwa lub trzy razy, skontaktuj się z lekarzem, bo może leczenie tym samym preparatem nie ma już sensu.
- Jeśli malec zwymiotował przed upływem półtorej godziny od podania leku, podaj mu powtórną dawkę. Jeśli zwymiotował później podaj mu połowę dawki. Gdy minęło od podania leku 3-4 godziny można uznać, ze lekarstwo zostało całkowicie wchłonięte przez organizm.
- Podawaj dziecku probiotyki podczas antybiotykowej kuracji, gdyż antybiotyk niszczy wszystkie bakterie w organizmie dziecka, nawet i te dobre. Zawarte w probiotyku pałeczki kwasu mlekowego chronią dziecko przed biegunkami, które często są następstwem przyjmowania antybiotyków. Nie podawaj go razem z antybiotykiem, zachowaj co najmniej 2-godzinny odstęp. Preparat w saszetkach rozpuszczaj w letniej wodzie. Gorąca zniszczy zawarte w nim żywe drobnoustroje. Probiotyk przywraca prawidłową florę bakteryjną.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
Sofia542
2017.06.22 18:01
Trzeba pamiętać o probiotyku, ja też brałam antybiotyk i zaczęłam mieć problemy żołądkowe bo lekarka zapomniała mi przepisać coś osłonowo,a ja też jakoś nie pomyślałam. Pierwszy raz bo wcześniej nie miałam takich problemów.
-
Stokrotka
2016.08.02 18:02
U nas antybiotyk zażywamy tylko wtedy gdy jest naprawdę konieczny. Dobrze że mamy bardzo dobrą panią doktor!